Wylewka anhydrytowa czy betonowa? Co lepsze na ogrzewanie podłogowe?
Bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które można śmiało zastosować w każdym domu, niezależnie od jego wieku, jest ogrzewanie podłogowe.
To jedno z największych udogodnień naszych czasów, na które zdecydowało się już mnóstwo ludzi. Ogrzewanie podłogowe przynosi mieszkańcom liczne korzyści. Jest wygodne w użyciu, praktyczne i funkcjonalne. Nie wymaga stosowania grzejników, można więc zaoszczędzić mnóstwo miejsca w pomieszczeniach i spożytkować je w inny sposób. Dzięki temu pomieszczenia prezentują się o wiele efektowniej i są wygodniejsze dla użytkowników. Chcąc mieć sprawnie działające ogrzewanie w domu, trzeba się postarać o odpowiednią wylewkę.
Można wybrać wylewkę anhydrytową, albo wylewkę betonową. Jednak większość budowlańców zaproponuje w tej kwestii wylewkę anhydrytową, ponieważ jej właściwości powodują, że jest ona idealnym dopełnieniem ogrzewania podłogowego. Dzieje się tak ze względu na kilka kwestii. Przede wszystkim ma ona odpowiednio cienką warstwę, to zaś ułatwia przenikanie ciepła przez nią i docieranie do pomieszczeń. Jest też samopoziomująca, więc można zaoszczędzić sporo czasu i energii, bo posadzka sama się wyrówna. Poza tym tego typu wylewka bardzo szybko schnie, więc przy odpowiednim wygrzewaniu można z niej bardzo szybko korzystać, co jest ogromną zaletą. Oczywiście można się też zdecydować na wylewkę betonową, bo równie i ona ma swoje zalety. Jest mocna i trwała i od lat jest stosowana w domach i na zewnątrz. Jednak z pewnością to właśnie wylewka anhydrytowa, będzie przynosiła mieszkańcom największe korzyści.
Różnice między wylewką cementową a anhydrytową?
Różnice między wylewką cementową a anhydrytową? Podstawowym kryterium jakie różni podsadzkę cementową od anhydrytowej, to miejsce gdzie można zastosować tą wylewkę. Mianowicie wylewkę cementową możemy użyć w każdym pomieszczeniu, w posadzce anhydrytowej mamy jednak ograniczenie, nie można jej wykonać w kuchni, łazience czy garażu. Wylewka tradycyjna czyli cementowa w wykonaniu jest o wiele grubsza niż jastrych anhydrytowy, co przekłada się na czas schnięcia wylewki i możliwości wchodzenia na nią. Różnicą pomiędzy tymi wylewkami, jest także grubość jaką musimy jej podać, by wykonać interesującą nas wylewkę. Wylewka anhydrytowa ze względu na stan skupienia podczas podawania – płynny, a także właściwości fizyko-chemiczne, tworzona jest z cieńszej warstwy niż wylewka o tych samych parametrach wykonana w sposób klasyczny. W dzisiejszych czasach gdzie przy budowach domu królują w większości ogrzewania podłogowe, to w lepszy sposób sprawdza się wylewka anhydrytowa ponieważ daje się jej mniej na rury ogrzewania, a co za tym idzie, szybciej się taka podłoga nagrzewa, niż wykonana wylewka cementowa. Wylewka cementowa posiada właściwość kurczenia się podczas schnięcia wylewki, dlatego podczas jej wykonania trzeba ją wykonywać z dylatacjami. Takiego problemu natomiast nie mamy podczas wylewki anhydrytowej, podczas osuszania się wylewka ta nie wykazuje właściwości kurczenia się. Powoduje to że możemy odpuścić sobie dylatację i puścić wodze fantazji odnośnie podłogi bez ogranicznika – dylatacji. Różnica pomiędzy wylewkami zauważamy także w sobie ich wykonania. Wylewkę cementową wykonujemy ręcznie rozprowadzając ją drewnianą lub metalową łatą, podczas gdy wylewkę anhydrytową wykonujemy mechanicznie za pomocą maszyny wylewamy ją na podłogę, a właściwość samopoziomująca załatwia resztę sprawy.